Dziki Kraków cz. 9. Kamieniołom Liban

Tym razem w naszym nieformalnym przewodniku po nieznanym Krakowie prezentujemy charakterystyczne miejsce na mapie miasta, o którym pewnie wiele osób słyszało, ale znacznie mniej odwiedziło.
planeta-dzika_dsci1012-copy
Kamieniołom Liban to w pierwszej kolejności miejsce historyczne: w czasie drugiej wojny światowej Hitlerowcy zbudowali na tym terenie obóz pracy, w którym trzymano kilkuset więźniów. Na początku lat 90 kręcono tam słynny film „Lista Schindlera”, a ściślej mówiąc sceny mające przedstawić sąsiadujący z Libanem obóz zagłady Płaszów. Wielu mieszkańcom przypomniało to o istnieniu kamieniołomu. Filmowcy pozostawili po sobie scenografię, która po latach nadała Libanowi urbexowego klimatu i obecnie stanowi atrakcję dla miłośników opuszczonych miejsc oraz ważny punkt na mapie nieznanego Krakowa.

planeta-dzika_dsci1029-copy

Wejście na teren kamieniołomu nie stanowi problemu, choć trzeba poszukać właściwej drogi. Apetyt na zwiedzanie zaostrza znajdujące się tuż u stop Libanu składowisko porzuconych samochodów.

planeta-dzika_dsci1004-copy

Sam kamieniołom, dzięki pozostawionym tam dekoracjom z Listy Schindlera robi nie małe wrażenie. Kilkunastometrowe metalowe konstrukcje imitujące zabudowę obozu pracy  nadają miejscu industrialnego akcentu. Zachowały się również fragmenty płotu  które przedstawiały ogrodzenie obozu. Na konstrukcje można się wdrapać, jednak trzeba bardzo uważać, bo część elementów poodpadała, część pordzewiała więc o skaleczenie nie trudno.

planeta-dzika_dsci1016-copy
W pobliżu dekoracji filmowych można odnaleźć ścieżkę wyłożoną macewami (żydowskimi płytami nagrobnymi). Szczerze przyznam, że nie wiem, czy to autentyczne nagrobki, czy tylko kolejne elementy dekoracji filmowej. Internet optuje za tą drugą opcją, jednak kto dziś ufa wirtualnym źródłom?…

planeta-dzika_dsci1021-copy

Wycieczka do Libanu to bardzo ciekawe doświadczenie, które pozwala zrozumieć z jak wielkim rozmachem wykonano Listę Schindlera. Miejsce jest godne polecenia dla osób chcących poznać uroki nieznanego Krakowa, lubiących wspinaczkę (i wysokości) oraz dobrze czujących się w nieco trudniejszym terenie.

planeta-dzika_dsci1017-copy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s