Dziki Kraków, cz. 3. Fort „Łapianka”

Po raz kolejny zapraszamy na wycieczkę po Twierdzy Kraków. Dziś przedstawiamy fort pomocniczy „Łapianka”, którego zadaniem w czasach świetności była obrona ówczesnego traktu wiedeńskiego (dzisiejsza Zakopianka).

planeta-dzika_dsci9555

Standardowo na zwiedzanie obiektu udaliśmy się rowerami. Fort znajduje się bardzo blisko ulicy Zakopiańskiej, wystarczy skręcić w jedną z uliczek prowadzących do pobliskich osiedli i wypatrywać tabliczek informacyjnych. Fortyfikacja jednak skrywa się w zaroślach i znalezienie jej bez wcześniejszej konsultacji z Google Maps może być kłopotliwe.

Łapianka jest średniej wielkości fortem, jednak w porównaniu z „Bronowicami” to pikuś. Jego stan techniczny do najlepszych nie należy, ale, co dla eksploratorów jest ważne, wejście do niego stoi otworem.

planeta-dzika_dsci9572

Fort zbudowany został na skarpie i, jeśli zacząć zwiedzanie od jego tylnej strony, bez kłopotów wejdzie się na sklepienie, które składa się s kilku kondygnacji (co ilustrują poniższe fotografie). Bez większych zdolności akrobatycznych można pospacerować po tych poziomach i zapoznać się z architekturą budynku.

planeta-dzika_dsci9550

planeta-dzika_dsci9583

 

Na drugie danie zostawiliśmy sobie wnętrze fortu. Korytarze są wąskie i dość mroczne. Na zmurszałych ścianach można znaleźć radosną twórczość niespełnionych graficiarzy, niezliczone pajęczyny i kruszący się tynk.

planeta-dzika_dsci9556

Pomieszczenia nie kryją poza tym żadnych rewelacji. Żadne elementy wyposażenia rzecz jasna się nie ostały. Budynek dla laików jest po prostu ruiną i tylko koneserzy opuszczonych miejsc są w stanie docenić klimat tego fortu. Nam udzieliła się jego tajemnicza i ponura atmosfera a odwiedziny obiektu zaostrzyły nam apetyt na odkrywanie kolejnych fortyfikacji. O czym już wkrótce! Tymczasem zapraszamy do polubienia naszej strony na facebooku: https://www.facebook.com/planetadzika/ 🙂

planeta-dzika_dsci9580

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Dziki Kraków, cz. 3. Fort „Łapianka”

  1. Pingback: Dziki Kraków, cz. 4. Fort „Mistrzejowice” – planeta dzika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s