Samodzielne naprawy roweru. Usterki poważne – zerwany łańcuch

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak radzić sobie z prostymi, często występującymi usterkami roweru. Tym razem przeskoczymy na wyższy poziom wtajemniczenia. Opiszemy jak zachować się, gdy w rowerze urwie się łańcuch. Nie mylić z sytuacją, kiedy łańcuch po prostu spadnie z zębatki, bo zaradzenie tej usterki polega na … ręcznym zaczepieniu łańcucha, a jakże!

Problem: Zerwany łańcuch.

Australijski  interior. Podczas podjazdu łańcuch nie wytrzymał i strzelił.  Najbliższe miasteczko ok 300km, brak serwisu rowerowego, a najbliższy sklep metalowy znajduje się  500km od nas. Tylko siąść i płakać. (Oczywiście sytuacja może mieć też miejsce w bardziej rodzimym klimacie, przykład Australii ma dodać wydarzeniu trochę grozy ;)). Nikomu nie życzymy podobnych doznań, czy to na dalekich wyprawach, czy w drodze do pracy. Jednak, gdy już spotka nas podobna przygoda warto spróbować zażegnać problem, choć nie dajemy gwarancji, że się uda. Sami jeszcze (na szczęście) nie musieliśmy zmagać się z zerwanym łańcuchem.

© PLANETA DZIKA_łańcuch_Planetadzika (©PLANETADZIKA)

 

Żeby coś móc zdziałać przy tej usterce, trzeba mieć ze sobą specjalne imadełko do łańcucha wysuwające sworzeń i/lub specjalną spinkę do łańcucha, zapas kawałka łańcucha. Używamy imadełka pozbywając się pękniętego ogniwa w miejsce jego wsadzamy spinkę i gotowe.

© PLANETA DZIKA_spinka łańcucha_Planetadzika (©PLANETADZIKA)

Rozwiązanie 1. Użycie imadełka nie jest trudne, ale jak zawsze trzeba poćwiczyć i wiedzieć co robić. Łańcuch składa się z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych. By wymienić jedno pęknięte ogniwo trzeba wybić (wykręcić imadełkiem) sworzeń, wypchać ostrożnie, by nic nie pogubić (ale nie wypychać do końca),  zostawić sworzeń na ostatniej płytce ogniwa, wyjąć pęknięte ogniwo. Operacje trzeba powtórzyć jeszcze na jednym z drugiej strony, by mieć pasujące do siebie ogniwa.  Niestety ten sposób skraca nieco łańcuch o 2 ogniwa. Byłoby idealnie jeśli masz w zapasie właśnie takie ogniwa.

 

© PLANETA DZIKA_spinka łańcucha z boku_Planetadzika (©PLANETADZIKA)

Uwaga! skrócony łańcuch będzie dalej działał, ale przez to że jest krótszy będzie wyciągał naciąg przerzutki! Trzeba uzupełnić brakujące ogniwa lub wymienić łańcuch na nowy, o ile to możliwe.

Rozwiązanie 2. Użycie spinki wygląda podobnie jak w pierwszym przypadku. Różnica polega na tym, że sworznie wyjmujemy i robimy miejsce na spinkę do łańcucha. Patrz rozwiązanie 1.

Rozwiązanie 3. Improwizacja (tylko dla osób o mocnych nerwach). W sytuacji, kiedy nie masz ani imadełka ani spinki, znajdujesz kawałek gwoździa którym można wybić sworzeń.

Rozwiązanie 4. Improwizacja desperacka (daleko na tym nie zajedziesz )

Znajdź kawałek drutu i umiejętnie połącz ogniwa. Drut musi przechodzić przez przerzutki oraz zębatki.

© PLANETA DZIKA_imadełko_Planetadzika (©PLANETADZIKA)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s